W dniu 18 stycznia br. odbyło się spotkanie Komitetu Naukowo-Technicznego d.s. Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej SNT NOT w Nowym Sączu. W obecności Prezesa i Zarządu Federacji Stowarzyszeń, dokonano podsumowania pracy Komitetu w 2018 roku oraz przyjęto wiodącą tematykę na rok 2019.
Pomijając krotność zebrań organizacyjnych, przypomniano zaprogramowane i zrealizowane sesje tematyczne.
Konferencja „Światowy Dzień Wody na Sądecczyźnie” (20 marca 2018 r.) zorganizowana przez NOT wespół ze Starostą Nowosądeckim, zapoczątkowała cykl późniejszych tematycznych sesji terenowych.
Podczas konferencji zaprezentowano zmiany w administrowaniu gospodarką wodną (nowelizacja Prawa Wodnego) i poinformowano o stanie wód powierzchniowych w Powiecie Nowosądeckim.
Wyzwaniem dla organizatorów konferencji było zebranie z powiatowej administracji samorządowej szczegółowych informacji na temat aktualnego stanu infrastruktury wodno – ściekowej w gminach i miastach Sadecczyzny i ocena osiągnięć poszczególnych jednostek terytorialnych w tym zakresie w ostatnim 5 – leciu.
Konferencja „światowy Dzień Wody na Sądecczyźnie”
Organizacją konferencji, pozyskaniem Prezenterów oraz zebraniem materiałów na konferencję i do wykorzystania w planowanej publikacji pokonferencyjnej, zajął się skutecznie Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie mgr inż. Jan Opiło, za co należą się szczególne podziękowania.
Słowa podziękowania należą się również: profesorowi Andrzejowi Jucherskiemu z Instytutu Technologiczno–Przyrodniczego w Tyliczu – prowadzącemu konferencję – oraz inż. Andrzejowi Walczowskiemu, którzy po raz kolejny podjęli się wydawniczego opracowania zebranych materiałów. Opracowania te ukażą się niebawem na stronach www ITP, Starostwa i NOT.
Słowa uznania należą się PT Pracownikom Instytutu Technologiczno – Przyrodniczego (Zakładu Systemów Infrastruktury Technicznej Wsi – Górskie Centrum Badań i Wdrożeń) w Tyliczu, za wykonanie modernizacji i rozbudowę POLIGONOWEGO OŚRODKA BADAWCZEGO INDYWIDUALNYCH SYSTEMÓW OCZYSZCZANIA ŚCIEKÓW i zapowiedź nieograniczonego udostępnienia zainteresowanym społecznościom Sądecczyzny: Ścieżki edukacyjno-prezentacyjnej z obiektami technologicznych do oczyszczania ścieków w quasi technicznych instalacjach gruntowo-roślinnych, stanowiącej novum w skali kraju.
Obiekty te zaprezentowano członkom Komitetu podczas sesji terenowej w ITP w Tyliczu , a ich pokaz połączono z rekreacyjnym spotkaniem plenerowym. Zasłużoną satysfakcją Organizatorów sesji, był „najazd” prawie dwudziestu ekspertów różnych technicznych branż NOT, wizytujących ciąg obiektów edukacyjno–badawczych i deklarowana przez nich zapowiedź włączenia się do przyszłych działań związanych z promocją i upowszechnieniem idei OŚRODKA w kręgach swojej profesjonalnej działalności.
Prezentacja Poligonowego Ośrodka Badawczego Indywidualnych systemów Oczyszczania Ścieków w Tyliczu
Z wielkim zainteresowaniem oczekiwano na sesję dotyczącą ŁOWIECTWA. Łowiectwo
w terenach górskich posiada swoją wyjątkowość, która – zdaniem fachowców – powinna być wyodrębniona w nowelizowanym Prawie Łowieckim, a szczególnie populacji dotyczącej zwierzyny łownej
Spotkanie w domku myśliwskim. Prezes Komitetu p. dr Danuta Resko dziękuje Organizatorom za przygotowanie spotkania.
Dr Tadeusz Kubacki wygłasza programową prelekcję
Zorganizowanie sesji powierzono Nadleśniczemu Nadleśnictwa w Starym Sączu mgr inż. Pawłowi Szczygłowi. Miejscem spotkania był domek myśliwski pod Prehybą, z gościnnymi Gospodarzami – leśnikami. Do przedstawienia problematyki, zaproszono wybitny naukowy autorytet z dziedziny bioróżnorodności leśnej, w tym łowiectwa, dra inż. Tadeusza Kubackiego, pracownika naukowego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Sesja ze świetnym wykładem merytorycznym była jednocześnie, dzięki Gospodarzom, szerszą lekcją na temat lokalnej przyrody.
Drugim, lecz niezwykle ważnym, punktem programu tego spotkania była prelekcja Powiatowego Lekarza Weterynarii, w osobie jego zastępcy Pana dr Włodzimierza Janczego, na temat Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), jego epidemiologicznej etymologii, sposobów zwalczania i prewencji oraz ewentualnych zagrożeń dla producentów trzody chlewnej na Sądecczyźnie. Problem ten jest wciąż aktualny i budzi wiele niepokojów, które jednak zostały skutecznie rozwiane przez prelegenta.
Sesja grudniowa Komitetu, włączona została do programu posiedzenia Rady SNT NOT.
Zebrani w trakcie wzajemnego składania życzeń Świątecznych
W ramach tego posiedzenia, prezes nowosądeckiej formacji SITR mgr inż. Jan Królikowski wygłosił z wielkim znawstwem prelekcję pt.” FAKTY I MITY O GMO”, wzbudzając nią wśród zebranych ogromne zainteresowanie, wynikające z oczywistej wagi problemów zaprezentowanych im przez prelegenta.
W imieniu Komitetu Naukowo-Technicznego, wyrażam serdeczne podziękowanie Zarządowi Rady Federacji za współuczestniczenie w organizowanych przez KNT sesjach, a Biuru Rady z Panią Dyrektor Wandą Batosz na czele, za życzliwą pomoc i zaangażowanie przy organizowaniu sesji.
Danuta Reśko – przewodnicząca KNT NOT