Światowy Dzień Wody 2018 na Sądecczyźnie
Konferencja zatytułowana jak wyżej, została przygotowana przez Starostwo Nowosądeckie we współpracy z Sądecką Federacją SNT NOT; odbyła się w najbardziej reprezentacyjnej sali konferencyjnej Starostwa w dniu 20 kwietnia br. W imieniu Starosty, otworzył ją Wicestarosta Antoni Koszyk.
I tym razem należy przypomnieć i podkreślić, że propagatorem dorocznego wydarzenia pt. Światowy Dzień Wody na Sądecczyźnie, jest Komitet Naukowo -Techniczny Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej SNT NOT w Nowym Sączu, a przede wszystkim zespół inżynierów, wybitnych specjalistów z zakresu gospodarki wodnej.
SNT NOT w Nowym Sączu, od 11 lat (począwszy od 2008 roku) corocznie aktywnie włącza się w ideę Światowego Dnia Wody i bierze czynny udział w okolicznościowych sesjach naukowych, w sympozjach oraz w konferencjach naukowo – technicznych, organizowanych na terenie administrowanym przez Starostwo Nowosądeckie; ich problematyka zawsze związana jest z lokalną zasobnością wodną, z gospodarowaniem wodą oraz z ochroną zasobów wodnych w terenach górskich.
Sądecczyzna słynna z urody tutejszych potoków i rzek oraz z obfitości występowania i wykorzystywania źródeł wód mineralnych, boryka się z niedoinwestowaniem podstawowej infrastruktury hydrotechnicznej zarówno w skali lokalnej jak i w regionie.
Sygnały o zubożeniu zasobów i o niedomaganiach w gospodarowaniu wodą oraz o zagrożeniach wynikających z dekapitalizacji urządzeń eksploatacyjnych, eksperci SNT NOT wielokrotnie kierowali pod adresem administracji rządowej (m.in. Memoriał – 2008 r.), domagając się zwrócenia uwagi na specyfikę tutejszych warunków hydrogeologicznych.
Trwający wiele lat i systematycznie zgłaszany niedobór środków finansowych na porządkowanie systemu pozyskiwania i użytkowania wody do celów społeczno – gospodarczych, a przede wszystkim do celów komunalnych, nareszcie został częściowo zaspokojony znaczną pomocą z funduszów unijnych.
W mijającym pięcioleciu zarejestrowano imponujący wzrost aktywności gmin w zakresie budowy nowych ujęć wody i zakładania bądź modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Powstały liczne oczyszczalnie ścieków.
Zdynamizowana została gospodarka odpadami, dzięki czemu potoki i rzeki niosą mniej zanieczyszczeń mechanicznych; mimo to Wójtowie gmin z otoczenia jezior Rożnowskiego i Czchowskiego, podczas Konferencji zwracali się do ekspertów o pomoc w opracowania technologii procesu oczyszczania obu zbiorników.
Zamierzeniem tegorocznej Konferencji było przedstawić nową ogólnokrajową strukturę administrowania wodami i postęp we wprowadzaniu w życie znowelizowanej Ustawy Prawo Wodne, a przede wszystkim zbilansować efekty porządkowania gospodarki wodno – ściekowej na Sądecczyźnie w ciągu ostatnich 5 lat i przedstawić ocenę stanu sanitarnego wód na obszarze tutejszego powiatu.
Prezenterami tematyki byli PT. Przedstawiciele gmin, WIOŚiGW oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Pomimo organizacyjnie świetnego przygotowania Konferencji, jej zasadniczy cel nie został w całości spełniony ponieważ prawie 50 % gmin Powiatu, nie odpowiedziało na zaproszenie Starosty i nie dostarczyło materiału konferencyjnego. Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa, zobowiązał się pozyskać brakujący materiał drogą korespondencyjną. Zapowiadana publikacja powinna zawierać kompleksowy i obiektywny przegląd najnowszego dorobku bądź stale jeszcze niespełnionych potrzeb wszystkich gmin ponieważ ma być materiałem pomocnym Starostwu i urzędom gminnym w dalszej pracy nad poprawieniem infrastruktury technicznej.
Na podsumowanie przebiegu i treści Konferencji, gratulując Starostwu i uczestniczącym Gminom oczywistego sukcesu inwestycyjnego, wypada dodać życzenie pod adresem Społeczeństwa, któremu przekaz z takich konferencji ma służyć, by widoczny wysiłek administracji samorządowej został nie tylko zauważony ale by jego efekty były w w życiu regionu wykorzystywane z należytą dbałością i uznaniem – przez kolejne lata.