Wycieczka naukowo-techniczna członków Koła Grodzkiego SIMP przy NOT w Nowym Sączu do firmy Tymbark-MWS w dniu 29 listopada 2018 r.
Celem wycieczki było poznanie zastosowanych w zakładach różnych metod wykorzystania alternatywnych źródeł energii a to kogeneracja gazowa i fotowoltaiczna.
Zastosowanie tych źródeł AŻE pozwala na duże oszczędności energii i jest korzystne ekonomicznie —zmniejsza emisję CO 2 do atmosfery. Proces polega na jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni. Sprawność układu dochodzi do 80 %.
Układ kogeneracji zawiera silnik na biopaliwo jako przystosowany silnik tło-kowo-suwowy , silnik diesla lub sterlinga. Wybór silnika zależy od rodzaju biopaliwa. Kocioł parowy wykorzystuje ciepło z gazów wylotowych z turbiny lub silnika do podgrzania wody i wygenerowania pary wodnej. Para wodna służy do wykorzystania dla procesów technologicznych produkcji soków. Część energii używana jest w kotle odzysknic-owym do wytwarzania energii elektrycznej ,poprzez turbinę gazową lub silniki tłokowo -suwowe.
Druga z zastosowanych w zakładach w Tymbarku metod AŻE to fotowoltaika. Polega ona na wykorzystaniu półprzewodnikowych paneli do bezpośredniego wygenerowania prądu elektrycznego . Farma woltaiczna w Tymbarku to ponad hektar źródeł przetwarzających energię Słońca na energię elektryczną.
Aż 11% energii elektrycznej produkowanej w Unii Europejskiej pochodzi z kogeneracji. Unia wspiera finansowo państwa i zakłady wykorzystujące Alternatywne Źródła Energii.