Zmiany przepisów prawa łowieckiego

W dniu 19 października 2018 o godz. 11 w Starym Sączu w budynku nadleśnictwa odbyło się spotkanie Komisji Naukowo – Technicznej Ochrony Środowiska Oddziału NOT w Nowym Sączu z członkami Klubu Ekologicznego na którym m.in. omówiono nowelizację ustawy łowieckiej z dnia 13 października 1995 roku, która obowiązuje od dnia 1.IV.2018r.W swoim wystąpieniu przeanalizowano wszystkie ustawy i rozporządzenia dotyczące najważniejszych aspektów gospodarki łowieckiej od momentu uzyskania niepodległości do chwili obecnej. Czytając tą ustawę odnosi się wrażenie, że nad tą nowelizacją pracowali „ wszyscy” tylko nie myśliwi i z przykrością trzeba stwierdzić ,że jest to najgorsza ustawa, która nie wytrzyma próby czasu i musi ulec kolejnej nowelizacji. Z tej ustawy wyłania się skandaliczny wizerunek myśliwego w polskim społeczeństwie, bowiem zaczął obowiązywać zakaz wykonywania polowania w obecności lub przy udziale dzieci do lat 18 roku życia. Za jego naruszenie grozi kara grzywny, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do roku. W tym aspekcie rodzi się pytanie; czy Zrzeszenie Polski Związek Łowiecki, zrzeszający ponad 130 tyś. myśliwych to ognisko deprawacji i zepsucia dzieci i młodzieży ?. Czy ktoś mógłby choć jeden przykład z życia? Nowe prawo łowieckie oraz niektóre inne ustawy nakładają na myśliwych obowiązek okresowych badań lekarskich i psychologicznych. Uzyskanie raz na pięć lat pozytywnego orzeczenia lekarskiego i psychologicznego stało się zatem warunkiem utrzymania pozwolenia na broń do celów łowieckich. I znowu rodzi się pytanie kto z myśliwych z uwagi na problemy zdrowotne będzie się musiał pożegnać z pozwoleniem na broń za pięć lat.

W nowym prawie łowieckim brakuje także odpowiedniego uregulowania problematyki szkód łowieckich co powoduje wiele sporów i rozbieżności w interpretacji istniejących przepisów. Nowe prawo łowieckie nie gwarantuje dotychczasowym dzierżawcom prolongowanie nowej umowy dzierżawnej a także kultywowania tradycji i zwyczajów łowieckich .Konkludując przed nowymi władzami łowieckimi intensywna praca nad nowelizacją obowiązującej ustawy łowieckiej na co z niecierpliwością czekać będą myśliwi.

W dyskusji przewinęła się nasilająca się choroba ASF wśród dzików, czy można z nią wygrać. Nikt tego nie wie. To problem bardzo złożony, wielopłaszczyznowy i nie łatwy do ogarnięcia.

Tadeusz Kubacki